Główne obchody Jubileuszu 70-lecia Grupy Beskidzkiej GOPR oraz całego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przypadły na dzień 17 września 2022. Rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej (transmisja online) z udziałem pocztów sztandarowych każdej Grupy Regionalnej GOPR. Przewodniczył jej ks.bp. Roman Pindel w asyście kapelanów GOPR: Maciej Ostrowski, Krzysztof Cojda, Maciej Kornecki, Zygmunt Mizia oraz zaprzyjaźniony z ratownikami i Szczyrkiem ks. Piotr Hoffman.
Po Eucharystii uczestnicy udali się do Bielskiego Centrum Kultury, w którym zgromadziło się kilkaset osób: ratownicy z rodzinami, członkowie rządu, parlamentarzyści, samorządowcy wszystkich szczebli oraz przedstawiciele służb mundurowych i podmiotów, z którymi współpracuje Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Na widowni zasiadł Alojzy Szupina - długoletni, zasłużony ratownik górski i jedyny żyjący współzałożyciel GOPR w Beskidach. Odznaczony najwyższym tytułem Honorowego Członka Grupy Beskidzkiej GOPR. Zmarłych ratowników, którzy odeszli już na wieczny dyżur, uczczono dźwiękiem trombity.
Galę prowadzili: Naczelnik GOPR Jerzy Siodłak, Naczelnik GB GOPR Marcin Szczurek, Prezes GOPR Paweł Konieczny, Prezes GB GOPR Piotr Szostek. W pierwszej części wręczono odznaczenia organizacyjne i państwowe zasłużonym ratownikom m.in za długoletnie działania czy wybitne osiągnięcia w dziedzinie ratownictwa górskiego. Jednym z punktów programu było podpisanie kontraktu przedłużającego współpracę GOPR z marką odzieżową Salewa. Na koniec licznie zebrani goście złożyli podziękowania i życzenia oraz przekazali prezenty. Po przerwie na posiłek odbyła się druga część - autorski projekt artystyczny Czesława Jakubca z zespołem, który rozśmieszył publiczność połączeniem muzyki operowej i komizmu z interaktywną zabawą.
Mieszkańcy, turyści oraz sympatycy ratownictwa górskiego mieli okazję do spotkania z ratownikami podczas wydarzeń towarzyszących sobotniej Gali Jubileuszowej. W piątek została otwarta wystawa fotografii, którą można oglądać w Galerii Sfera do 2 października. Przeprowadzono szkolenia z pierwszej pomocy i bezpieczeństwa w górach w ramach Akademii GOPR, dnia otwartego GOPR na Akademii Techniczno-Humanistycznej oraz niedzielnego Biegu Górskiego GOPR. Zdjęcia: Piotr Hoffman/Marcin Deja/Beata Białowąs/Barbara Grubka